przystanek Holandia

przystanek Holandia

Miejsca

Skansen Zaanse Schans

Ulokowany na obrzeżach Amsterdamu, nad rzeką Zaan, Zaanse Schans to tłumnie odwiedzany skansen, w którym można podziwiać typową XVIII i XIX-wieczną zabudowę wspólnot holenderskich.

Wiatraki w Zaanse Schans
Malowniczo ulokowane wiatraki z Zaanse Schans

Można tu zobaczyć wiatraki, domy, warsztaty, a nawet sklepy, w których ciągle tętni życie. Do wiatraków i warsztatów można (a nawet trzeba!) wejść, aby na żywo przyjrzeć się pracy rzemieślników. Oprócz holenderskich wiatraków, od środka zwiedzić można m.in. wytwórnię sera lub czekolady.

Oczywiście można tu kupić wszelkiego rodzaju holenderskie pamiątki, przysmaki, zjeść w jednej z kilku restauracji lub też przenocować.

Jest to bardzo ciekawe przeżycie, a na zwiedzenie całości należy zaplanować parę godzin.

Czego nie można przeoczyć?

Sklep z przyprawami rodem z czasów Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Znajduje się tu m.in. makieta pokazująca trasę, jaką musiały pokonać okręty w podróży po pożądane w Europie dobra.

makieta przedstawiająca trasę okrętów
Naciśnij przycisk na tej makiecie – taką trasę pokonywały okręty w podróży do Azji

Ulokowany pomiędzy wiatrakami sklep z serem żółtym oraz pokazową wytwórnią tego holenderskiego przysmaku. Polecamy skosztowanie niezliczonej ilości rodzajów żółtych serów, które, naturalnie, można na miejscu kupić. Za sklepem znajduje się plastykowa krowa, gdzie można pobawić się w dojenie (deszczówki) prosto do metalowego wiadra!

leżakujące żółte sery
Nie jest to fabryka serów jednak można tu zobaczyć wszystkie etapy produkcji sera żółtego

Wytwórnia tradycyjnych holenderskich chodaków połączona ze sklepem i wystawą, na której eksponaty typu chodaki dla konia czy też chodaki-łyżwy przypominają, że ten osobliwy rodzaj obuwia rzeczywiście zasłużył sobie na miano jednego z symboli Holandii. Przed wejściem można sobie zrobić zdjęcie w chodakach gigantach.

Domy w Zaanse Schans
Nie można powiedzieć, że osada tętni życiem, lecz wpatrując się w szczegóły widać, że na pewno nie jest wymarła

Het Jonge Schaap – wiatrak-tartak, którego bardzo złożona konstrukcja napawa wrażeniem, że Holendrzy potrafią wykorzystać te napędzane wiatrem machiny do absolutnie wszystkiego. Nie zawsze jest czynny.

wiatrak w środku
Het Jonge Schaap – wiatrak-tartak w środku

W De Kat (wiatraku produkującym barwniki) oraz w De Bonte Hen (wiatraku wytwarzającym olej) dostępne są ulotki w języku polskim.

Zaanse Schans – godziny otwarcia

W sezonie (od kwietnia do listopada) prawie wszystko jest otwarte od 10.00 do 17.00. Należy się jednak liczyć z tym, że nawet w weekendy niektóre atrakcje będą nieczynne.

Zdjęcia na wejściu do Zaanse Schans
Przed fotografem przy wejściu musisz uciekać. Przy wyjściu znajdziesz swoje zdjęcie do ewentualnego wykupienia

Poza sezonem godziny i dni otwarcia poszczególnych budynków bywają różne ale  w weekend do godziny 17.00 nie powinno być problemu z wejściem do większości z nich.

Opłaty

Wstęp na teren skansenu jest darmowy natomiast płatny jest parking (do 30 minut 1 €, powyżej 30 minut 8 €) oraz wstęp do wiatraków (dorośli 3,5 €, dzieci 2 €).

Jak dojechać do Zaanse Schans?

Adres muzeum:

Schansend 7
1509 AW Zaandam


Jadąc samochodem z Amsterdamu, kieruj się autostradą A8 w kierunku Zaanstad/Purmerend, a potem podążaj za znakami na Zaanse Schans.

Do Zaanse Schans można też dojechać autobusem 391 z Amsterdam Centraal Station (głównego dworca kolejowego). Odjeżdża on co pół godziny (latem co 15 minut), a podróż trwa około 40 minut.

Więcej informacji na można znaleźć na: www.dezaanseschans.nl

mk, 2014

2 komentarze do “Skansen Zaanse Schans

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *