przystanek Holandia

przystanek Holandia

Ciekawostki

Dlaczego pomarańczowy jest kolorem Holandii?

Jeśli z Holandią jest związany jakiś kolor, to z pewnością jest to pomarańczowy. Pomarańczowe stroje nosi reprezentacja Holandii w piłce nożnej, na pomarańczowo stroją się mieszkańcy podczas uroczystości. Nawet domy, drzewa i woda w fontannach – wszystko ozdabiane jest właśnie tym kolorem.

Pomarańczowe szaleństwo
Pomarańczowe szaleństwo (hol. oranjegekte)

Dlaczego akurat pomarańczowy stał się nieoficjalnym kolorem Holendrów? Wszystko zaczęło się od Wilhelma Cichego, hrabiego Nassau, znanego również jako Wilhelm I Orański (hol. Willem van Oranje).

W 1544 roku zostając księciem Orange, miejscowości położonej na południu Francji, a będącej wówczas odrębnym księstwem, Wilhelm Cichy stał się protoplastą dynastii Oranje-Nassau.

Pod jego przywództwem Niderlandy wyzwoliły się spod panowania Hiszpanii i uzyskały niepodległość a pomarańczowo-biało-niebieska flaga (hol. de prinsenvlag) stała się pierwszą historyczną flagą Królestwa Niderlandów.

de prinsenvlag
De prinsenvlag – pierwsza flaga Królestwa Niderlandów

Chociaż pomiędzy kolorem pomarańczowym a nazwą księstwa nie ma etymologicznego związku, na fladze właśnie on symbolizował księstwo Oranje, podczas gdy niebieski był symbolem hrabstwa Nassau.

Pomarańczowo-biało-niebieska flaga była w użyciu od 1572 roku aż do 1795, kiedy to pod wpływem Francuzów, pomarańczowy zamieniono na obecny kolor czerwony.

W ten sposób kolor pomarańczowy stał się nieodłącznym symbolem dynastii Oranje-Nassau, z której wywodzi się Wilhelm Aleksander, obecny Król Holandii. Kolor ten tak chętnie używany jest przez Holendrów, że doprowadziło to do powstania zjawiska nazywanego po holendersku Oranjegekte (pomarańczowe szaleństwo) łatwego do zaobserwowania zwłaszcza podczas Koningsdag (Dnia Króla).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *